Nasz mały „Oscar”…, czyli projekt CRAFTED zdobywa nagrody Lovie Awards !

Z radością informujemy, że projekt, w którym uczniowie Witkowskiego dokonali oceny rezultatów działania sztucznej inteligencji (SI), weryfikując 10 000 obiektów zakodowanych przez SI, zyskał uznanie nie tylko Narodowej Politechniki w Atenach oraz międzynarodowego portalu Europeana, ale również został doceniony i nagrodzony na 12. dorocznej ceremonii wręczania nagród w Londynie. Projekt CRAFTED został nominowany w kategorii Sztuka, wzornictwo i dziedzictwo wraz ze wspaniałymi nowymi cyfrowymi katalogami Van Gogha. W bezpośredniej walce o głosy, projekt CRAFTED pokonał Muzeum Van Gogha. Europeana Generic Services CRAFTED otrzymał zarówno brązową, jak i nagrodę People’s Lovie Award! Nagrody Lovie są wyrazem uznania dla wyjątkowego i prężnego charakteru europejskiej społeczności internetowej – od najlepszych europejskich agencji cyfrowych i kreatywnych oraz wydawców treści po organizacje kulturalne, polityczne, a także indywidualnych twórców. Nagrody przyznawane są w ośmiu kategoriach, a w tym roku wprowadzono nowe kategorie „Beyond”, w których wyróżniane są wybitne europejskie projekty cyfrowe, które mogą mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo globalne.

W 2023 r. do nagrody Lovie Awards wpłynęło 1200 zgłoszeń z 30 krajów europejskich. Tym większy zachwyt budzi fakt, że spośród tak dużej liczby zgłoszeń projekt CRAFTED otrzymał nagrodę People’s Lovie Award w kategorii Beyond – Sztuka, projektowanie i dziedzictwo! CRAFTED został również doceniony przez jury składające się z ekspertów, które przyznało projektowi Brązową Nagrodę Lovie. Zwycięstwo zostało ogłoszone na żywo podczas 12. ceremonii wręczenia nagród w Londynie – 9 listopada, a gospodarzem tegorocznej ceremonii była Sofie Hagen. Nagrodę Lovie Award w imieniu projektu CRAFTED odebrała Laura Schotte z Holenderskiego Instytutu Dźwięku i Widzenia.

Nicolas Roope, współzałożyciel nagrody Lovie Awards powiedział: CRAFTED wyróżnił się w swojej kategorii, wykazując się fantastycznymi umiejętnościami w zakresie cyfrowych innowacji i kreatywności. Ta nagroda jest świadectwem umiejętności, pomysłowości i wizji jej twórców”. Natomiast Eirini Kaldeli z NTUA, koordynatorka projektu podkreśliła, że zwycięstwo stanowi wyraz uznania i odzwierciedla ciężką pracę i współpracę instytucji dziedzictwa kulturowego i partnerów projektu, których celem jest uczynienie dziedzictwa rzemieślniczego bardziej dostępnym dla naszych odbiorców.