„Geodeci ZSDGiL w Hiszpanii” – uroczyste podsumowanie projektu.

Dnia 11 marca w Zespole Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu odbyło się podsumowanie projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanym ze środków POWER na zasadach programu Erasmus+ , sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście: Starosta Jarosławski – Pan Stanisław Kłopot wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego, Pan Stanisław Augustyn i Pani Joanna Augustyn – przedstawiciele firmy EDU IT oraz dyrektorzy szkół ponadpodstawowych. Spotkanie było okazją do podzielenia się przez uczniów i nauczycieli zdobyta wiedzą, doświadczeniami i wrażeniami z pobytu w Hiszpanii.

W ramach projektu w październiku ubiegłego roku w Valladolid w Hiszpanii swoje praktyki zawodowe odbywało 21 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Aleksandry Hołowacz i p. Łukasza Woźniaka. Praktyki geodetów z „Witkowskiego” trwały trzy tygodnie w dwóch przedsiębiorstwach z branży geodezyjnej.  Pozwoliły one uczniom na doskonalenie własnych umiejętności nabytych w trakcie nauki w szkole, zarówno tych zawodowych jak i językowych.

Do Hiszpanii udało się także czworo nauczycieli, którzy w dniach od 14 do 18 lutego odbyli szkolenie, w czasie którego zapoznali się z hiszpańskim systemem kształcenia ze szczególnym uwzględnieniem kształcenia zawodowego. Szczególnie interesująca była wymiana doświadczeń na temat obowiązków nauczycieli, dokumentacji edukacyjnej oraz systemów oceniania w obu krajach oraz poznanie bazy dydaktycznej w odwiedzanych szkołach. Kadra z Polski obserwowała zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone przez nauczycieli z Hiszpanii, przedtem zapoznając się z zasadami ich organizacji oraz stosowanymi metodami nauczania. Nie zabrakło także uwag, dotyczących współpracy szkół zawodowych z przedsiębiorstwami oraz dostosowaniem oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

W czasie obydwu wyjazdów uczestnicy mieli również okazję poznać kulturę i zwyczaje hiszpańskie oraz nawiązać ciekawe znajomości.

W ramach podsumowania opiekunowie i młodzież podzielili się swoimi wrażeniami, prezentując ciekawe filmy i prezentację z pobytu w Hiszpanii. Zwrócili szczególną uwagę na to, jak owocny był to wyjazd i jak ważne są kompetencje nie tylko zawodowe, ale również językowe. Nie zabrakło wielu ciekawostek i wesołych wspomnień oraz oczywiście hiszpańskich piosenek w wykonaniu uczestników projektu.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support