PROJEKT EUROPEJSKI – NIEMCY-FRANCJA-SZWAJCARIA 2023 – ZREALIZOWANY….
50 uczniów Zespołu Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych w Jarosławiu było uczestnikami tygodniowego projektu edukacyjno-językowego realizowanego od 12 – 19.06 2023 na terenie trzech sąsiadujących ze sobą państw: Niemiec, Francji i Szwajcarii. Program projektu powstał w wyniku kilkuletniej współpracy szkoły z ECM w Łodzi i był realizowany pod czujnym okiem Panów – M. Rodzinki i T. Krukowskiego oraz Pań – E. Grucy-Drążek, A. Wasiuty i E. Stokłosy.
Cel był jeden – kształcenie umiejętności komunikacyjnych oraz poznanie wybranych miast i urokliwych pod względem architektonicznym, kulturowym, historycznym i krajoznawczym miejsc tej części Europy. Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od wizyty w stolicy Bawarii – Monachium. Główny Marienplatz tętnił życiem, kurant wygrywał melodie, a Nowy Ratusz przyciągał uwagę swoją neogotycką fasadą. „Legenda o diabelskiej stopie” skusiła uczestników do przestąpienia progu kościoła NMP. Świątynia, zwieńczona cebulastymi kopułami, będąca symbolem miasta, kryje wiele grobów książąt z dynastii Wittelsbachów. Ich rezydencję i jej skarby poznano podczas spaceru po muzeum. Kolejne dni przyniosły nowe wyzwania. Konstancja – tu pierwszy raz uczniowie zmierzyli się z zadaniami terenowymi. Zwiedzili port nad którym góruje potężna statua Imperia, poznali miejsce soboru z 1414r., a mijając mieszczańskie pełne fresków kamienice wzbogacali historyczną wiedzę o mieście. Stamtąd udali się w romantyczny rejs po Jeziorze Bodeńskim, by dotrzeć do uroczej i pełnej egzotyki wyspy Mainau. Motylarnia, różane ogrody, niezliczone gatunki kwiatów, krzewów i drzew to urocze miejsce dla każdego miłośnika przyrody. By lepiej zapamiętać kraj jakim są Niemcy miłośnicy słodkości mieli okazję rozkoszować się w Tribergu szwarcwaldzkim tortem wiśniowo-czekoladowym. Zegary z kukułką przypominały o upływającym czasie.
W programie niezwykle piękna Alzacja. „Chłodna” architektura siedzib Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Trybunału Praw Człowieka, gotycka katedra Notre Dame z licznymi koronkowymi wieżyczkami, malownicza dzielnica la Petite France w Strasburgu oraz kręte uliczki z szachulcową zabudową pozwolą zapamiętać Francję jako kraj niezwykłych różnorodności.
I jeszcze Szwajcaria. Zachwyt malowniczym średniowiecznym miasteczkiem jakim jest Stein am Rhein , a z drugiej strony uczucie pokory wobec sił natury, malowały się na twarzach wszystkich, gdy oczom ukazał się jeden z największych wodospadów w Europie – wodospad na Renie w Szafuzie.
Na uwagę zasługuje wizyta w jednej z niemieckich szkół w Tuttlingen – Ludwid Uhland – Realschule, życzliwość tamtejszej dyrekcji, nauczycieli i uczniów. Spotkaniu obu grup młodzieży towarzyszyła przesympatyczna atmosfera, spacer po szkole, konwersacje i pamiątki, które zabraliśmy ze sobą, a które podarował nam Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Jarosławiu.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w Stuttgarcie. Stary Zamek czy Nowy Pałac to wizytówka miasta, ale Muzeum Mercedesa było niesamowitą gratką dla zainteresowanych 120-letnią historią rozwoju motoryzacji. Można było tu zobaczyć pierwsze automobile świata zaprojektowane przez Karla Benza i Gottlieba Daimlera, pierwszego mercedesa i kolejnych 160 modeli samochodów, które stworzyły mit tej marki.
Każdy dzień kończył się podsumowaniem zadań terenowych i pracą w zeszytach edukacyjnych, pełnych tekstów o historii zwiedzanych miast, kulturze i obyczajowości tamtejszej ludności czy kulinarnych osobliwościach regionu. Założenia wyjazdu edukacyjno – językowego jak i cały program były ciekawe, sprawnie przebiegała podróż, ale to co dobre zawsze kiedyś się kończy i pozostają wspomnienia…