Światowy Dzień AIDS

aidsStatystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o ok.30%osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczyna nową Ogólnopolską Kampanię społeczną pod hasłem: „Jedyny taki test” (#jedynytakitekst)

Wiele osób myśli, że problem zakażenia HIV (i wielu innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych.

A to nieprawda!

Dotyczy to każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć, ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić:

Anonimowo! Bezpłatnie! Bez skierowania!

Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV? Odpowiedź jest prosta- wstyd, strach i stereotypy. Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają INNI, a mnie problem HIV/AIDS nie dotyczy.

Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach kampanii dostępne są na stronie: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/