Witkowski na projekcie edukacyjno – językowym w Skandynawii

W dniach 03.06 – 10.06 br. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami p. A.Wilczyńską, p.M. Drapałą, p.A.W. Hołowacz i p.E.Stokłosą uczestniczyli w projekcie edukacyjno – językowym na terenie Danii, Szwecji oraz Norwegii, realizowanym przy współpracy z ECM w Łodzi. Celem projektu anglojęzycznego było zachęcenie uczniów do kontaktów z rodzimymi mieszkańcami, przełamanie bariery językowej oraz poznanie kultury potomków Wikingów, atrakcyjnych miejsc i zwyczajów odwiedzanych krajów.

Po przeprawie promowej z Rostocku do Gedser przyszedł czas na pierwsze zadania językowe i zwiedzanie Miasta Zielonych Wież – Kopenhagi. Urok kamienic, wąskich portowych uliczek i królewski plac Amalienborg towarzyszył nam w drodze do symbolu miasta – małej Syrenki. W bajecznych nastrojach przejechaliśmy 16-stu kilometrowym mostem Øresund do Szwecji. Powszechnie uważa się, że Szwedzi mają jasne włosy, 190 cm wzrostu i jeżdżą samochodem marki Volvo. W Gøteborgu, ćwicząc swój angielski, dowiedzieliśmy się, że tylko połowa ludności to naturalni blondyni, średni wzrost mężczyzny to 170 cm, a ulubionym samochodem jest BMW. Bardzo gościnni okazali się Norwegowie, a schronisko w Gomobu stało się domem na kilka dni. Przeurocze domki poryte trawą na dachu, rozległe wzgórza, jeziora i pokryte śniegiem góry dopełniły wyobrażeń o Norwegii. Z tarasu wieży skoków narciarskich w Parku Olimpijskim podziwialiśmy panoramę Lillehammer i jezioro Mjøsa. Odwiedziliśmy miasteczko Margit Sandemo – autorki „Sagi o ludziach lodu” – Fagernes. Tu zwiedziliśmy skansen Valdres Folkenmuseum i z uwagi na „Dzień Polski” rozmawialiśmy z Norwegami na temat Polski i Polaków, pozostawiając zaproszenie i przewodniki o naszym mieście. Dzięki rejsowi po Sognefiorden i podróży kolejką z Flam do Myrdal poznaliśmy największą chlubę Norwegii – fiordy. Maleńkie wioski i przepiękne wodospady, legendy i opowieści o Wikingach zapadną na zawsze w pamięci uczestników projektu. Jego finał miał miejsce w Oslo. Niezwykłe zabytki, jak twierdza Akershus, parlament czy pałac królewski, Instytut Noblowski, współczesny gmach Opery Narodowej i Park Gustawa Vigelanda, to miejsca, które dla uczestników nie będą już tylko zwykłymi punktami na mapie. To miejsca świetnej zabawy, wzruszeń i przeżyć.
Wszystkich nas urzekły zachwycające krajobrazy, historyczne miejsca i zabytki oraz nietuzinkowa architektura. I chociaż trzy kraje łączy jedna nazwa – Skandynawia – to jednak różnic między nimi odkryliśmy mnóstwo.
Elżbieta Stokłosa