Klasa 1j

klasa europejsko-językowa z innowacją podstawy tłumaczenia

Klasy językowe gromadzą uczniów, których podstawowym zainteresowaniem są języki. Ale czy sama ich znajomość wystarczy, by w przyszłości spokojnie układać sobie ścieżkę kariery zawodowej? Cóż... Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie innowacji pedagogicznej „Podstawy tłumaczenia". Chcemy pokazać uczniom klasy językowej, jak w praktyce mogą wykorzystać znajomość języków obcych, połączyć swoją pasję z konkretnym zawodem. Oczywiście jest to jedna z możliwych dróg, ale z pewnością warto zastanowić się, czy nie jest to dobra oferta właśnie dla Ciebie.

Zajęcia z innowacji odbywają się w klasie drugiej i przeznaczono na nie jedną dodatkową godzinę lekcyjną w tygodniu. Uczniowie zaznajamiają się z teorią, a następnie próbują własnych sił w tłumaczeniu ustnym i pisemnym. Zajmujemy się różnymi zagadnieniami: od tłumaczenia prozy literackiej po teksty użytkowe typu instrukcje, od tłumaczenia przewodnickiego po konferencyjne. Staramy się pokazać specyfikę pracy tłumacza, np. sposób robienia notatek w tłumaczeniu ustnym, techniki ćwiczenia pamięci, czy też możliwość tłumaczenia wspomaganego komputerowo. Zapraszamy na zajęcia czynnych zawodowo tłumaczy przysięgłych, by opowiedzieli o swojej pracy. Korzystamy też z możliwości uczestnictwa w wykładach i warsztatach językowych organizowanych przez uczelnie wyższe.

Oczywiście nasza innowacja to jedynie, jak wskazuje sama nazwa, podstawy tłumaczenia, mamy jednak nadzieję, że da ona szansę naszym uczniom na sprawdzenie się i być może odkrycie w sobie talentu translatorskiego, który będą w przyszłości rozwijać.

Zajecia w pracowni jezykowej - Kopia

 

Miłej lekturyJ

POEZJA

The Chinese Puzzle Rozdział 1

The Chinese Puzzle Rozdział 2

Ułatwienia dostępu

Godło

Misja szkoły

Zespół Szkół Drogowo-Geodezyjnych i Licealnych im. Augusta Witkowskiego w Jarosławiu wyposaża swoich uczniów w wiedzę i umiejętności oraz kształtuje postawy, które pomogą im znaleźć się w społeczeństwie, a także sprostać wyzwaniom, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji.

BIP

Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostało

Kontakt

Sekretariat szkoły

czynny od poniedziałku do piątku
w godzinach od 7.30 do 15.30

tel./fax. 16 621 32 82
16 621 64 98
e-mail: sekretariat@tdgjar.edu.pl

Adres

ul. Świętego Ducha 1
37-500 Jarosław
woj. podkarpackie

Mapa Dojazdu

Strony godne uwagi

Powiat Jarosławski

Miasto Jarosław

Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu

PWSTE w Jarosławiu

Zobacz też...

Baner Baner Baner