Światowy Dzień AIDS

aidsStatystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o ok.30%osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczyna nową Ogólnopolską Kampanię społeczną pod hasłem: „Jedyny taki test” (#jedynytakitekst)

Wiele osób myśli, że problem zakażenia HIV (i wielu innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych.

A to nieprawda!

Dotyczy to każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć, ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić:

Anonimowo! Bezpłatnie! Bez skierowania!

Co sprawia, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne, tak rzadko robią testy w kierunku HIV? Odpowiedź jest prosta- wstyd, strach i stereotypy. Przekonania, które pokutują w społeczeństwie, że zakażają INNI, a mnie problem HIV/AIDS nie dotyczy.

Szczegółowe informacje o działaniach prowadzonych w ramach kampanii dostępne są na stronie: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support