Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dzień Ochrony Danych Osobowych, obchodzony już od 2006 roku. Ustanowiony został przez Komitet Ministrów Rady Europy, a jego data – 28 stycznia – jest rocznicą sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy w 1981 roku. Konwencja dotyczyła ochrony osób w zakresie zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych i była pierwszym aktem prawnym o tej tematyce i o międzynarodowym zasięgu.

W Polsce Dzień Ochrony Danych Osobowych obchodzimy od 2007 roku, czyli w tym roku po raz piętnasty. Z tej okazji chcielibyśmy przypomnieć jakie dane należą do danych osobowych i o kilku zasadach, które powinny być zawsze przestrzegane, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek – wykorzystania naszych danych w innym celu, niż byśmy sobie tego życzyli.

Z okazji tego wydarzenia został również przeprowadzony konkurs na pracę plastyczną o tematyce „Twoje Dane – Twoja Sprawa” – wyniki wkrótce!
Pamiętajmy !!! W życiu prywatnym:
♦korzystajmy z programów antywirusowych i instalujmy aktualizacje na prywatnych urządzeniach,
♦nie otwierajmy wiadomości od nieznanych nadawców,
♦szczególną ostrożność zachowajmy przy otwieraniu stron banku, sprawdzając każdorazowo, czy adres jest nam znany i prawidłowy,
♦nie zostawiajmy dowodu osobistego w recepcji hotelowej ani w zastaw np. pożyczonego sprzętu,
♦natychmiast zastrzegajmy zgubiony dokument lub kartę kredytową.
♦nigdy nie zapamiętujmy haseł w przeglądarkach internetowych,
♦pliki z danymi osobowymi szyfrujmy przed wysłaniem drogą mailową,
♦niepotrzebne wydruki zawierające dane osobowe niszczmy w niszczarce.

Choć Dzień Ochrony Danych Osobowych obchodzimy tylko raz w roku – pamiętajmy o tym nie tylko 28 stycznia!
List Prezesa z okazji DODO 2021

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support