10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Gdzie przecież zaczynają się powszechne prawa człowieka? W małych miejscach, blisko domu – tak blisko i tak małych, że nie można ich zobaczyć na żadnych mapach świata. […] O ile prawa te nie mają tam znaczenia, nie mają one nigdzie znaczenia. Bez wspólnych działań obywatelskich, aby utrzymać ich blisko domu, na próżno będziemy szukać postępu w większym świecie.”

Eleanor Roosevelt

Dzień Praw Człowieka obchodzony jest co roku w dniu 10 grudnia – w dniu, w którym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w 1948 r. Powszechną Deklarację Praw Człowieka (UDHR). UDHR jest dokumentem milowym, który głosi niezbywalne prawa, do których każdy ma prawo jako istota ludzka – bez względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć, język, poglądy polityczne lub inne, pochodzenie narodowe lub społeczne, majątek, urodzenie lub inny status. Dostępny w ponad 500 językach, jest to najbardziej przetłumaczony dokument na świecie.

Temat 2020: Recover Better – Stań w obronie praw człowieka

 

Tegoroczny temat Dnia Praw Człowieka odnosi się do pandemii COVID-19 i koncentruje się na potrzebie lepszego budowania, zapewniając, że prawa człowieka mają kluczowe znaczenie dla działań na rzecz odbudowy.

Osiągniemy nasze wspólne cele globalne tylko wtedy, gdy będziemy w stanie stworzyć równe szanse dla wszystkich, zaradzić niepowodzeniom ujawnionym i wykorzystanym przez COVID-19 oraz zastosować standardy praw człowieka w celu zwalczania zakorzenionych, systematycznych i międzypokoleniowych nierówności, wykluczenia i dyskryminacji.

10 grudnia jest okazją do potwierdzenia znaczenia prawa człowieka do prywatności. W ramach realizowanego w naszej szkole Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa” zachęcamy do skutecznej ochrony swoich danych osobowych
i ochrony prywatności.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support